نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه الزهرا


اخبار
جمعه ٢٩ تير ١٣٩٧
 


شماره خبر :٥٢٣٦٧٨ 

  تاریخ انتشار خبر : 1396/03/17    ا   ٠٩:٤٢
 
حدود ۵۰ درصد مرگ و میر ناشی از سرطان با انجام غربالگری کاهش می یابد حدود ۵۰ درصد مرگ و میر ناشی از سرطان با انجام غربالگری کاهش می یابد
رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران گفت: مرگ و میر ناشی از سرطان با انجام غربالگری و تشخیص به موقع تا حدود ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. محمد رضا قوام نصیری در ارتباط با غربالگری سرطان اظهار داشت: غربالگری یعنی تشخیص...

رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران گفت: مرگ و میر ناشی از سرطان با انجام غربالگری و تشخیص به موقع تا حدود ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

محمد رضا قوام نصیری در ارتباط با غربالگری سرطان اظهار داشت: غربالگری یعنی تشخیص ضایعات سرطانی که اکثرا فاقد علائم کلینیکی بوده و معمولا در اجتماعات با افراد سالم تشخیص داده می شوند بنابراین با تشخیص زودرس یا زودهنگام سرطان ها متفاوت است.

وی افزود: معمولا سرطان ها در ایران دیرتر از زمان تشخیص در کشورهای اروپایی یا آمریکا انجام می گیرد. به همین دلیل نتایج درمانی در ایران مشابه کشور های اروپایی و آمریکا نمی باشد. غربالگری، اسکرینینگ یا تشخیص سرطان در افراد سالم جامعه باید در اجتماعاتی انجام گیرد که معمولا انواعی از سرطان ها شیوع بیشتری از حد معمول داشته باشند.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی با تاکید بر هزینه انجام غربالگری برای تعدادی از سرطان ها از نظر اقتصادی بارمالی زیاد به دولت و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تحمیل می نماید. یکی از علل هزینه زیاد انجام غربالگری ها استفاده از دستگاه های گرانقیمت همچون آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی یا تحتانی، انجام ماموگرافی های خاص و استاندارد برای تشخیص سرطان سینه در زنان و … است.

قوام نصیری ادامه داد: غربالگری سرطان در ایران باید جهت تشخیص سرطان هایی که شیوع بیشتری دارند مورد استفاده قرار گیرند، به عنوان مثال جهت کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان معده در ژاپن طی ۳۰ سال با انجام غربالگری کاهش بسیار چشمگیر و موثری در مرگ ناشی از سرطان معده در این بیماران داشته باشد.

 

رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران افزود: باید نقش آگاهی بخشی مردم در خصوص سبک زندگی و شناخت عوامل سرطان را در نظر داشته و با توجه به اینکه تشخیص زودرس سرطان در مراحل ابتدایی موجب می‌گردد نتیجه بهتری از درمان حاصل و تا حدود ۵۰ درصد از میزان مرگ و میر ناشی از سرطان جلوگیری شود
منبع : قدس آنلاین

 

خروج

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه الزهرا می باشد