نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه الزهرا


اخبار
جمعه ٢٩ تير ١٣٩٧
 


شماره خبر :٥٢٣٤٦٣ 

  تاریخ انتشار خبر : 1396/03/10    ا   ١٥:٠٢
 
چه کسی پاسخگوی شبهات دینی دختران دانشجوست؟
نیاز به دین نیازِ ضروری این روزهای همه ماست. اصولا دین اسلام و به خصوص فقه شیعه به دلیل همین به روز بودن و پویایی است که در هر گوشه جهان انسان های حق بین و آزاده را به خود جذب می‌کند. این ویژگی‌های منحصر بفرد و ظرفیت بالای دینی ما می تواند برای جذب نسل جوان و به ویژه قشر تحصیلکرده ی دانشجو مورد استفاده قرار گرفته و برای بهبود وضعیت دینداری در سطح دانشگاه‌ها موثر واقع شود. این هدف محقق نمی شود مگر با ورود نیروهای مسلط به علوم دینی و دارای نگرش روشن و درک صحیح از شرایط جامعه، به فضای دانشگاه‌ها؛ حوزویانی که با زبان دانشجویی آشنا بوده و توان ارتباط گیری مناسب و موثر با دانشجویان، حتی با سلایق و عقاید گوناگون و بعضا مخالف، را داشته باشند.

نیاز به دین نیازِ ضروری این روزهای همه ماست. اصولا دین اسلام  و به خصوص فقه شیعه به دلیل همین به روز بودن و پویایی است که در هر گوشه جهان انسان های حق بین و آزاده را به خود جذب  می‌کند.  این ویژگی‌های منحصر بفرد و ظرفیت بالای دینی ما می تواند برای جذب نسل جوان و به ویژه قشر تحصیلکرده ی دانشجو مورد استفاده قرار گرفته و برای بهبود وضعیت دینداری در سطح دانشگاه‌ها موثر واقع شود. این هدف محقق نمی شود مگر با ورود نیروهای مسلط به علوم دینی و دارای نگرش روشن و درک صحیح  از شرایط جامعه، به فضای دانشگاه‌ها؛ حوزویانی که با زبان دانشجویی آشنا بوده و توان ارتباط گیری مناسب و موثر با دانشجویان، حتی با سلایق و عقاید گوناگون و بعضا مخالف، را داشته باشند.

زمانی که امام راحل(ره) وحدت حوزه و دانشگاه را مطرح کردند و شهدای عزیزمان، استاد مطهری و دکتر مفتح و پس از آن مقام معظم رهبری(مدظله)، به عنوان نماینده امام و پیام آور این اتحاد از فضای حوزه وارد دانشگاه‌ها شدند، گویا ضرورت این نیاز را برای سال های بعد حس کرده بودند. دور اندیشی امام مثل همیشه نشان دهنده اهمیت این موضوع بوده و این روزها خلاء این اتحاد به صورت عملیاتی، جامع و کامل به شدت احساس می‌شود.

البته در سال‌های اخیر حضور موفق بعضی چهره های حوزوی تحت عنوان مبلغین و سخنرانان در فضای دانشگاهی کشور، نتایج مثبتی به دنبال داشته که نشان دهنده اهمیت بیش از پیش  حضور و تربیت مداوم چنین افرادی است. اما تعداد فعلی این مبلغین با توجه به تعداد دانشجویان کشور در مقاطع مختلف به نظر ناکافی می‌آید به ویژه آنکه این موضوع درباره خواهران مبلغ نمود بیشتری داشته و کمبود حضور این افراد در بین دختران دانشجوی کل کشور مساله ای است که توجه جدی مسئولین ذیربط را می‌طلبد.

علاوه بر آن در نشست‌ های دانشگاهی که با حضور مبغلینِ مرد در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود، به دلیل حجم بالای مراجعه دانشجویان پسر برای گرفتن پاسخ سوالاتشان و نیز محدود بودن وقت اینگونه جلسات، معمولا دختران زمانی برای طرح بحث پیدا نکرده و سوالاتشان را از این جلسه به آن جلسه صرفا در ذهن خود تکرار می‌کنند تا روزی جواب آن را بیابند. بنابراین ضرورت حضور مبلغین خانم در دانشگاه ها و نیز تشکیل جلسات ویژه دختران دانشجو برای پاسخگویی به شبهات و مشاوره‌های لازم به دانشجویان، به نظر دوچندان شده است.

 البته در میان زنان حوزوی چهره های موفقی هستند که اغلب از طریق رسانه ملی به جامعه معرفی شده و طی این چند سال در فضای دانشگاهی و نشست های متعددی حضور پیدا کرده اند و با طرح درست مسائل دختران دانشجو و تا حدودی ارائه راهکارهای لازم در این فضا موثر واقع شدند. متاسفانه تعداد این بانوان بسیار محدود بوده و مشکل عدم دسترسی مخاطب به آنها نیز همچنان وجود دارد.   

ناگفته نماند محدود کردن نقش زنان حوزوی تحت عنوان خواهران مبلغ، به این معنا که صرفا جوابگوی سوالات دینی دانشجویان باشند یا نهایتا به آنها مشاوره بدهند، در فضای فعلی ناکافی به نظر می‌رسد. با توجه به آمار بالای قبولی دختران دانشجو در دانشگاه ها در سال های اخیر، نیازمند حضور بانوانی در فضای دانشگاهی هستیم که، همانند سخنرانان موفقی که مخاطب خود را پیدا کرده اند و در تاثیرگذاری بر بخشی از فضای دانشگاهی موثر بوده‌اند، با تعمیق بخشی به مطالعات خود در زمینه های مبتلابه دختران و تجزیه و تحلیل شرایط جدید، از قدرت سخنوری  خوبی برخوردار بوده، رفتار و گفتار منطقی و درک متقابل داشته، توانایی جذب قشر عام دختران را داشته باشند و با ارائه الگوهایی عملی، به دور از شعار و در بستر حقیقت، در روشنگری ذهن دختران در زمینه های مختلف فرهنگی و اجتماعی و اولویت‌بندی صحیح وظایفشان منطبق با سبک زندگی اسلامی ایرانی تاثیرگذار باشند.

واحد خواهرانِ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری(مدظله) در دانشگاه‌ها،  متولی امور مربوط به خواهران مبلغ و اعزام آن ها به دانشگاه های سراسر کشور است. این در حالی است که با وجود مدارس متعدد علمیه ویژه خواهران در تهران و قم و سایر شهرهای کشور، همچنین بزرگترین مرکز آن جامعه الزهرا(سلام اله علیها) در قم و تربیت سالانه تعداد زیادی از خوهران طلاب، حضور کمرنگ مبلغان، سخنرانان و مشاوران خانم میان دختران دانشجو جای سوال است!

علاوه بر آن وجود مراکزی مانند حوزه دانشجویی(ویژه آموزش علوم اسلامی به دانشگاهیان) که زیر نظر دفاتر نهاد مقام معظم رهبری(مدظله) در دانشگاه‌ها فعالیت می‌کنند، همچنین حوزه دانشجویی مشکات (خواهران و برادران) که تاسیس آن ایده کارگشایی به نظر می‌رسد، نشان دهنده این است که در حوزه تربیت نیرو و کادرسازی برای تحقق پدیده وحدت حوزه و دانشگاه ضعفی وجود نداشته، حال سوال اینجاست که معضل مذکور به کدام دلیل پیش آمد کرده است؟

با گذشت زمان و هجوم هر روزه شبهات فکری و عقیدتی از طریق رسانه های متعدد، توجه ویژه به راهکارهایی برای روشنگری و آگاهی بخشی به دانشجویان حائز اهمیت بوده و ناجیانی را می‌طلبد که با داشتن ویژگی های مذکور این مسیر پر و پیچ و خم را برای دانشجویان هموار سازند. گفتنی است غفلت در این مورد قطعا آثار زیانباری را به دنبال خواهد داشت.

 هر ساله روز سالگرد شهادت دکتر مفتح که به نام وحدت حوزه و دانشگاه در تقویم ها ثبت شده است، جلساتی پیرامون این موضوع تشکیل می گردد ولی به نظر می رسد راهکار عملیاتی مناسبی از این جلسات تابه حال حاصل نشده است!

 

نویسنده : دانشجو

 

خروج

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه الزهرا می باشد