نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه الزهرا


اخبار
يکشنبه ٢٢ فروردين ١٤٠٠
 


شماره خبر :٥٢٤١١٨ 

  تاریخ انتشار خبر : 1396/07/24    ا   ١٤:٤٢
 
حرف های ناگفته مشاورین از دغدغه های دختران دانشجو
تابلوی بزرگ مرکز مشاوره چیزی است که بعد از کمی گشت زدن در هر دانشگاه سراسری به آن برخورد می کنی.

تابلوی بزرگ مرکز مشاوره چیزی است که بعد از کمی گشت زدن در هر دانشگاه سراسری به آن برخورد می کنی.

جایی که برای بسیاری از دانشجویان کاملا غریبه بوده و برای بسیاری مکانی کاملا آشنا و ایمن است.

اما من بعد از هشت ترم تحصیل در دانشگاه، هنوز نمی دانم در این مرکز چه اتفاقی می افتد، چه مسائلی مطرح می‌شود، دخترانی که به اینجا مراجعه می‌کنند حرفشان چیست و آیا واقعا به مشاور اعتماد می‌کنند و حرف های او برایشان نتیجه و فایده ای دارد یا نه؟

برای دانستن برخی از این نادانسته‌ها شروع کردم به جست و جو. در نهایت تصمیم گرفتم که برای پرسیدن این سوالات هم که شده برای اولین بار در هشت ترم تحصیل، به سراغ مشاور بروم.

بنابر گفت و گوهای انجام شده، مشخص شد آنچه که بیشترین دغدغه و مساله ی دانشجویان در میان مسائل مختلف دیگر است، وجود مسائل اخلاقی در روابط بین فردی آن هاست(گرچه بعضی موضوعات هم قابل طرح نبود! ) مسائل اخلاقی همان چیزی است که بنابر تجربه ی مشاوران رو به گسترش بوده و تبدیل به مساله ای فراگیر شده است. یکی از مشاوران دانشگاه الزهرا(س) چنین اظهار داشت: در گذشته دانشجویانی که درگیر این مسائل می‌شدند، معمولا نا آگاه بوده و اطلاعات کمی داشتند که با مراجعه به مشاور و با چند جلسه، مساله حل میشد؛ اما الآن دانشجویانی با سطح دانش بالا و کاملا آگاه هستند که معمولا در جلسات اول و دوم صحبتی نمی کنند، اما بعد از آنکه مشاور را آدمی امین میابند، شروع به صحبت می کنند و این روند اعتماد کردن زمان بیشتری طول می کشد و جلب اعتماد دانشجویان کار آسانی نیست.

او در ادامه اینگونه اظهار داشت: علیرغم داشتن علم و آگاهی، معرفت های دینی دانشجویان پایین است؛ به این معنا که مسائل دینی را می فهمند اما آنگونه که خود می‌خواهند، نه آنگونه که هست. بنابر این طبق برداشت های شخصی شان از دین برخورد می کنند.

این امر نشان می‌دهد که مسائل اخلاقی در روابط بین فردی، تبدیل به مسئله ای فراگیر در میان دانشجویان در سطوح مختلف تحصیلی، عقیدتی، مذهبی، مالی و... است. پس باید بجای انکار، آنرا به عنوان واقعیت موجود پذیرفت و فکری اساسی برای این چالش کرد.

در این میان یکی از مهمترین ابزارها برای مواجهه با این مساله مشاوره است. پس باید تلاشی صورت گیرد تا بحث حضور مشاور و تشکیل جلسات مشاوره در دانشگاه ها پررنگ تر  و همه گیر شود و مسئولین دانشگاه ها به این زمینه توجه بیشتری کنند.

یکی از مشاوران سابق دانشگاه علم و صنعت پیشنهاد خود را برای ارتقاء دادن جایگاه مشورت در دانشگاه ها اینگونه مطرح می کند:

1)     مشاورانی که در دانشگاه ها کار می کنند، باید بسیار دقیق و توانمند باشند و از همه مهمتر بتوانند رابطه‌ی مناسبی را با مراجعین خود برقرار کنند.

2)     در سطح دانشگاه اساتیدی هستند که روابط بسیار خوبی با دانشجویان دارند. این اساتید سرمایه های ما هستند. باید آنها را شناسایی کنیم و با برگزاری دوره‌های آگاه سازی درباره معضلات دانشجویی، آنها را با مسائل و مشکلات دانشجویان آشنا کنیم و از آنها بخواهیم تا در هر کلاس خود زمان کوتاهی را برای بیان اهمیت مشورت و استفاده از نظرات مشاور و تشویق دانشجویان به این امر، اختصاص دهند.

3)     از همه مهمتر خود دانشجویان هستند که می‌توانند در این زمینه و هر زمینه‌ی دیگر، انقلابی برپا کنند. می‌توان شورایی متشکل از تعدادی دانشجویان دغدغه دار و موفق تشکیل داد و در هر مسئله ای از آنان کمک گرفت. باید برای آنها ایجاد دغدغه کرد و از آنها راه حل خواست، آن وقت است که بهترین و ناب ترین راه حل ها بدست می آید.

به نظر می رسد رسیدن به ضرورت مشاوره در سطح فضای دانشگاهی کل کشور زمانی محقق می شود که مشکلات موجود در میان دختران دانشجو بدون ملاحظات خاص، شناسایی شود، آن وقت است که برای حل معضلات و بهبود شرایط اهمیت نیاز به مشاورین و همکاری سایر نهادهای ذیربط در این زمینه احساس خواهد شد.

 

سیده هدی ناجی

 

 

 

خروج

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه الزهرا می باشد